ADEVARATA PUTERE

 


  




Adevărata putere nu este să urăști lumea pentru răceala ei, ci să rămâi om într-o lume care uneori uită ce înseamnă umanitatea.

De multe ori, în spatele unei persoane reci există răni, frică, dezamăgire sau o viață trăită prea mult în conflict și lipsă de iubire.

Înțelepciunea nu este să vezi oamenii ca „monștri” , ci să înțelegi .

... Să înțelegi că omul se poate îndepărta de propria lumină atunci când trăiește doar prin ego, lăcomie și lipsă de conștiință.

... Să înțelegi că omul care își pierde sufletul nu îl pierde într-o zi, ci îl pierde puțin câte puțin: când nu mai simte, când nu mai ascultă, când nu mai iubește, când nu-i mai pasă și nu mai vede omul din fața lui ca pe o ființă vie.

 Dar trebuie să înțelegi și să știi , că la fel cum omul poate cădea în întuneric, poate și să se schimbe.

Alegerea îi aparține.

Odată ce faci această alegere, trebuie să știi... Calea REALĂ a trezirii este brutală.
Te despoaie. Te răstignește. Te forțează să te confrunți cu putregaiul dinlăuntrul tău înainte să te poți ridica dincolo de el.
Adevărata lumină nu te răsfață, iți pârlește falsitatea.
Te transformă într-o flacără suverană, nu într-o oaie zâmbitoare

Adevărata lumină nu este blândă. Nu ești aici ca să te contopești cu strălucirea.
Ești aici ca să răzbați prin ea. Ești aici ca să înțelegi prețul iubirii în existența ta. Ești aici ca să înțelegi cine ești și cine vrei să devii. Aceasta alegere îți va marca destinul , drumul divin al sufletului .

Ridică-te !

Cere binecuvântarea cerului , pentru a fi călăuzit. Luptă cu tine și salvează-ti sufletul din întuneric!

Adevărata putere este la cel ce alege să se ridice din adâncul întunericului! 

Cel ce capătă această înțelegere va pretui în eternitate LUMINA și IUBIREA. Nu va uita în veci , ce inseamnă să fii o lumină în întuneric.



 

NOI SUNTEM ALATURI DE TINE

 


Una dintre cele mai periculoase închisori în care poate trăi o ființă umană este închisoarea  obsesiei.

Obsesia ......că esti singur părăsit si al nimănui,                                      

Lipsa de speranță ....devine mai puternică în tăcere.
 

Rușinea ......devine mai puternică în secret.
 

Frica ...... devine mai puternică în izolare.

Acesta este motivul pentru care conectarea contează atât de profund în timpul transformării. Ideia că ai fost abandonat aici , te poate termina fizic și psihic definitiv!

Oameni supraviețuiesc vieții pentru că, la un moment dat, CINEVA le-a întins o mână atunci când nu mai puteau să stea în picioare pentru că considerau că au fost abandonati aici si vedeau cum viata se năruie în jur pentru că ei au fost nedemni si fară importantă in ierarhia cerului.   

Există insa o forță care apare doar prin conectarea interumană....un prieten adevărat care ți-a rămas alături , un glas al unui necunoscut trimis de Univers, ceva , cineva și ... Începi să te vindecvi încet.

 În viață sunt momente în care oamenii încep să-și dea seama că fac parte din ceva mai mare decât identitatea lor individuală izolată. În momentul în care o persoană își dă seama ca : Există și alții care înțeleg acest întuneric ca al său .”..... ceva se schimbă în interior. Sistemul nervos se relaxează, iar povara devine mai ușoară.

 

Unul dintre cele mai ciudate adevăruri despre vindecare este acesta: în momentul în care o persoană începe să-i ajute cu sinceritate pe alții să se vindece , încep să se vindece și ei înșiși mai profund pentru că suferința lor se transformă în COMPASIUNE.

Cea mai profundă vindecare are loc NU atunci când oamenii devin obsedați să se repare pe ei înșiși, ci ATUNCI CAND se reconectează la omenirea însăși prin serviciu, compasiune și înțelegere comună. Ființele umane prosperă atunci când sunt conectate la sens dincolo de suferința personală.

Există atât de mulți oameni care vor să te ajute, și care vor ajuta pe oricine pornește pe calea ascensionării. Ghizii tăi de Lumină sunt de asemenea alături de tine. Tot ce trebuie să faci este să schimbi modul în care te vezi pe tine însuți și contribuția ta la lumea din care faci parte.


Nu-ți fie teamă ! Nu ești singur vreo clipă. Ridică-te și pornește!!!!


Deschizătorii de cale pământeni, ghizii de Lumină, îngerii... CU TOTII sunt acolo pe calea pe care mergi pentru a te inspira și a-ți aminti de ce ești capabil atunci când te conectezi cu tine însuți și te deschizi către tot ceea ce este în tine, către tot ceea ce îți este disponibil.

Nu te abandona !


NOI , CER SI PAMANT , SUNTEM ALATURI DE TINE !

Vom trece împreună prin asta! 

 



 


 

ATUNCI CAND...!

 


Atunci când zâmbetul tău va fi permanent pe chipul tău , clipă de clipă, atunci vei ști că ai înțeles ...că mintea ta e una cu inima ta, că se înțeleg reciproc , se acceptă și se respectă.


Atunci vei ști că ești pe calea către lumina Sacră a divinitătii....când bucuria pe care o simți că te inundă în piept , scurgându-se parcă din inimă din preaplinul ei, și inundând tot interiorul tău , dându-ti acea stare de betie a bucuriei , pe care o simți că te umple de o forța infinită care parcă te ridică în ceruri pe care nu le-ai bănuit vreodată ...


Atunci când înțelegerea ta a ajuns să cunoască că TOTUL , și TOTI care au trecut prin viața ta, indiferent că ți-a plăcut sau nu , au avut rostul lor, lecția lor de predat fată de tine ; AU FOST doar PENTRU TINE, pentru ceea ce ai dorit să înveți aici. Divinitatea NU te-a pedepsit vreodată pentru lecția ce ai avut de învățat aici. Părerea ta de rău când treceai în nefiintă era cea care te apăsa.... și o luai de la capăt în altă naștere în această lume. ( ca în jocurile de pe calculator)


E adevărat că aceasta lume , are multe , multe, capcane , și multe sunt cele care te ademenesc spre a-ți fura sufletul, DAR, atunci când ai intrat în ACEASTA SCOALA, ai știut că asta e miza ; plata nu este alta decât... SUFLETUL TAU!!!!! Alegi lumina și mergi către ea sau alegi întunericul și te duci către el prin alegerile tale. NIMENI nu te oprește!


Deci , hai să luăm în serios cât mai este vreme, să schimbi alegerea pe care o faci ...dacă crezi că nu ești pe drumul care aduce fericire sufletului tău !!!


Nu lăsa lumea cu mirajul ei amăgitor să te facă să renunți la TOT ce ai mai de preț .... SUFLETUL TAU! Cum el te-a purtat în acest Iad atâtea vieți purtând flacăra Luminii Sale vie, și tu esti dator acum să LUPTI PENTRU EL. E tot ce ai mai de preț . Restul ..... e amăgirea unei iluzii și întunericul din spatele ei. 

IA AMINTE !....Lupta este astăzi mai amăgitoare si mai aprigă ca niciodată! NU TE LASA INSELAT! Tu,  cel intreg, poti demonstra că ai reusit să unesti intr-o singură fiintă de lumină, Lumea Spiritului si  Materia fiind UNA. Acesta este examenul tău! ....DUMNEZEU INTRUPAT pe Pamânt! 


Atunci când totul se va termina , și vei ajunge acasă la cei care te așteaptă, poate doar atunci îmi vei da pe deplin dreptate. Acum , fii conștient de tot și toate ! 

Fii intelept 

 


 

 

Doar înțelegi. Și lași.

  


Sunt momente în viață când începi să simți că ceva nu mai este la fel.

Te întrebi ce se întâmplă cu tine.

Adevărul este simplu : ai început să te schimbi.
Nu peste noapte, ci pas cu pas, prin tot ce ai trăit.


La un moment dat, nu mai poți să fii cine ai fost încerci doar să păstrezi o legătură, ...sa păstrezi aparentele.
Simți totuși că drumurile nu mai merg în aceeași direcție.

Poate ai explicat, ai așteptat, ai sperat...
Insă , unele relații se încheie atunci când tu începi să te alegi pe tine.

Și asta nu înseamnă răceală, lașitate sau inșelăciune .
Înseamnă doar maturitate.

Asta ....Înseamnă că începi să simți ce este potrivit pentru tine .

Oamenii nu pleacă din viața ta dintr-o dată, se retrag încet. Universul lucrează fără cuvinte in drumul sufletului tău. 


Vine un moment în care nu mai este nevoie să forțezi nimic.

Doar înțelegi. Și lași....Pur și simplu mergi mai departe fără să mai privești în urmă .

Ceea ce se încheie, își încheie rostul. Chiar dacă simți cum ți se trange inima de durere, este SINGURA soluție. Alege-te pe tine!

Vine acel moment, când te alegi pe tine, când defapt alegi calea sufletului tău.

Vine acel moment, când e POTRIVIT să-ți spui ție;„ Păstrez în viața mea ceea ce mă susține și mă hrănește și merg înainte cu inima deschisă .”

 

Când te alegi pe tine, viața începe să se așeze altfel. Mai simplă. Mai curată. Mai adevărată.

Nu-ți fie teamă să te îndepărtezi de ceea ce nu mai vibrează cu tine.

Sufletul tău te ghidează către cea mai adevărată versiune a ta.

Trebuie sa fii extrem de atent și vigilent cu ce hrănești interiorul tău.

Intelege-ti sufletul. Nu merge contra lui . Nu lăsa mintea să aleagă înaintea inimii. EL este cu adevărat TOT ceea ce trebuie să pretuiesti în această lume. Restul e fum.

 

Trebuie doar să înțelegi...si apoi să lași.

Mergi mai departe către LUMINA!

Fii tu cel adevărat !







IUBIRE, ATASAMENT - divinul din celălalt

 



Toți vă doriți o conexiune. O conexiune profundă, reală, care atinge sufletul. Și apoi ajungeți cu o valiză plină de etichete, așteptări și un mic caiet pe care scrie: „Cum ar trebui să se comporte această persoană pentru ca eu să mă simt iubit?”

Și te întrebi de ce toate astea par atât de grele.

Conexiunea este de fapt foarte simplă. E ca și cum ai întâlni pe cineva și ai vedea o scânteie divină în acea persoană... și în loc să o pui într-un borcan și să scrii un nume pe ea, pur și simplu stai și apreciezi lumina.

In momentul în care etichetezi pe cineva, îl diminuezi puțin. Nu într-un mod rău, ci doar într-un mod foarte uman.

Spui: asta ești tu, așa ar trebui să te prezinți, asta însemni pentru mine. Mă simt în siguranță, ca și cum ai pune un râu sălbatic într-un pahar.

Apoi râul începe să se comporte ca un râu... iar paharul are opinii.

 

Adevărata conexiune este mai degrabă ca a sta lângă râu și a-l lăsa să curgă. Observi, simți, uneori te cufunzi, alteori doar asculți sunetul. Nu-i ceri râului să se transforme într-un lac pentru a te simți tu mai confortabil.

Asta înseamnă să vezi divinul în celălalt. Recunoști că ceva viu se mișcă prin el și îl lași să se miște.

Ii dai libertate. Aștepti. Il lasi să fie. 

Nu avea asteptări, ca și cum ai invita pe cineva să danseze, i-ai da o coregrafie și apoi te-ai enerva puțin când improvizează..... si va improviza căci e viu.

 

Iubirea adevărată, nu are tipar. E mai mult ca o muzică care vine din interiorul tău. O percepi sau nu. Dansezi pentru că muzica e acolo,in inima ta, nu pentru că cineva cântă notele potrivite.

Când iubirea izvorăște din interior, devine generoasă. Nu în sensul de a oferi lucruri, ci în sensul de a permite spațiu. Spațiu pentru ca celălalt să fie, să se schimbe, să te surprindă.

 

Și aici începe confuzia... atașamentul.

Atașamentul este ca și cum ai ține în brațe o pasăre frumoasă și te-ai gândi: este minunat, o voi păstra pentru totdeauna. Apoi îți strângi mâinile puțin mai tare, doar ca să fii sigur. Pasărea devine mai liniștită, puțin tensionată, iar o parte din magie deja se disipează.

Iubirea ar însemna  deschiderea mâinilor și a privi  păsărea care stă acolo... pentru că își dorește. Și chiar dacă zboară, tot simți frumusețea faptului că ai cunoscut-o.

Atașamentul necesită continuitate.
Iubirea apreciază prezența.

Atașamentul spune: continuă așa cum ești, ca să mă pot relaxa.
Iubirea spune: arată-mi cine ești astăzi.

 

Nu vă întâlniți ca să vă completați unul pe celălalt. Vă întâlniți ca două lumânări în aceeași cameră. Fiecare deja aprinsă, fiecare contribuind la căldură, fără a cere celeilalte să devină flacăra. 

Sunteti două scântei divine care se contemplă si se bucură una de cealaltă....

Și aici, dragii mei... legătura prinde viață din nou. Sentimentele cresc. Strălucirea apare. 

Așa începe adevărata iubire. Așa începe viata.   


 

 

 

 

 

INDIFERENTA , O BOALA A SUFLETULUI SAU UN SEMN AL ABSENTEI LUI ?

 



 

   

Lumea nu se sfârșește pentru că răul este puternic,

Se sfârșește pentru că cei care văd sunt pasivi sau lași. 

Se sfârșește pentru că nepăsarea și indiferenta oamenilor aduce atât de multă suferintă.

Este cea mai pură cruzime, este una din armele cele mai atroce, care străpung sufletele si inimile.

Sunt semeni de-ai nostri cărora nu le pasă de nimeni, indiferenta lor fiind semnul unui perfect egoism.

Alteori, este semnul unui orgoliu infinit, a unei ingâmfări si preamăriri dusă dincolo de limitele firescului, precum, poate fi si manifestarea celei mai pure nesimtiri.

A fi indiferent poate fi în acelasi timp, cam tot una cu a trăi într-o stare de abandon, când sufletul nu mai simte atractie către viată. 

Omenirea, beată de importanța de sine, ritualuri și tipare, s-a îndepărtat de divinitate . 

Indiferenta este o viata traita la intamplare. Momentul în care am încetat să ne mai pese unul de celălalt, nu ne-a mai păsat nici când Dumnezeu ne-a bătut la ușă. 

Intr-un cuvânt indiferentul nu se vede decât pe sine, nu are ochi pentru ceilalti, nu tine cont de nimeni; as putea spune că, indiferentul, cu adevărat, pare că nu are suflet, nu are inimă, nu are sentimente de compasiune.

Este o stare în care se zbate un suflet fără simtire, un suflet rănit si aproape mort, cu o inima care boleste.

 Deasta, indiferenta poate chiar si ucide! E destul să treci indiferent pe lângă un om sau un animal lovit şi bolnav, iar peste câteva ore să moară. 

 Nu uitați, sunteți aici pe Pământ doar pentru scurt timp, însă sunteți veșnic copilul lui Dumnezeu. Din comoditate, nu faceti gresala să vă alăturați ignoranței si indiferentei. 

Multora dintre noi le-a fost teamă să iasă din comfortul lor. Nu au vrut să riste nimic, să sacrifice liniștea și ordinea lor. Și-au schimbat misiunea divină pe comoditate. Incet si sigur, trăind vesnic in nepăsare, lumina sufletului lor va pieri .  

 

Până la urmă, putem trage o concluzie; Indiferenta este simptomul unei boli a sufletului. Odată apărută, poti să-ti dai seama că sufletul îti este condamnat la pieire, pentru că indiferenta este dovada că lumina sufletului tău se stinge încet, si nu mai are puterea simtămintelor, iar omul pierde dorinta de a trăi . Este adevărat că si mintea are un mare rol dar, atunci când constiinta si inima vorbesc, n-ai cum să treci nepăsător.

Indiferenta poate ucide lumea si spiritul!

 

Fiti atenti la voi 


MINCIUNA numită „NORMAL”

  


   

 

 

CINE a stabilit care este normalitatea?

Faptul că cei câțiva de lângă tine aleg să facă același lucru, nu înseamnă normalitate. Marea majoritate trăiește și alege pentru viața sa ceea ce este în fata lui, copiind pe cel din fată, ca în turmă.

Alții aleg ceea ce li se spune să facă....e mai comod să poți să dai vina pe cineva în caz de eșec și fără bătăi de cap. A fost învățat de mic, ce inseamnă frica,  să fie docil,  să caute totdeauna Liniștea Constiintei sale pentru a „nu avea probleme”. A fost învățat de mic să lase conștiința să doarmă în pace, pentru a nu creea probleme.

Te-ai gândit vreodată că ești intenționat ghidat și învățat să fii un sclav perfect?


Te-ai gândit vreodată ca acel GLAS pe care îl auzi uneori cu indemnuri bune pentru tine , poate fi glasul ingerului de lângă tine ? Cine sustine că asta înseamnă și se numește doar schizofrenie și te umple de pastile ca să devii inert? Cui folosește blegeala ta? Cine profită? Cine a stabilit acest „normal” și cu ce scop?


Te-ai gândit vreodată ca intuiția care îți trimite flashuri în ochii mintii sau trăgand semnale de alarmă prin tot felul de semne , pentru alegerile pe care le faci, poate fi Sinele tău ? Cui folosește ca tu să te indoiesti de tine considerandu-te impur și mai prejos de orice, să nu ții cont de simtirile tale? Să faci doar ceea ce ți se dictează ?

Insăsi biserica propovăduieste dictonul ca omul s-a născut din păcat și de asta Dumnezeu i-a scris deja destinul înainte de nastere. Dacă Dumnezeu a scris deja ce viața vei avea , ce vei face .....UNDE E PACATUL TAU? CARE ESTE ?

E o contradictie.

Dumnezeu a creat sufletul tău din lumina SA. Cum ai putea să crezi ca EL te-a trimis să te nasti aici , murdar și păcătos cu intenția de a te lasă să faci rău celui de lângă tine ?

Cine a avut interesul să pangărească numele și chipul lui Dumnezeu pentru ca tu să trăiești în frică cu ideia că EL e rău și răzbunător ????

Isi doreste sufletul tău să se incadreze in tiparele "mormalului" impus? 


DECI !!!

E deajuns să vă pune-ți doar câteva întrebări, la care să încercați să găsiți răspuns. Veți înțelege ca adevărul este dincolo de „NORMALUL” care este impus omului în aceasta lume. Acest normal impus, nu sunt decat limitări, ingrădire a omului.

Să nu uitați !

De voi depinde , de fiecare din noi, incotro se va indrepta viața noastră. Lumina sufletului tău poate creste sau ....se poate și stinge dacă alegi doar negativitate.

Nimeni nu vă poate pune lumina în suflet...nu are cum să vă dea acest ajutor NIMENI! De alegerile voastre depinde unde și cum ajungeți.

Fiți intelepti







Colectivul Pleiadian - CALEA SUFLETULUI

 Motivul pentru care oamenii încep să moară - LAKA - Colectivul Pleiadian

..... "Coerența dintre inimă și creier nu este ceva ce îți impui.

Este ceva ce permiți, ca o aliniere blândă a două instrumente care au fost întotdeauna menite să cânte aceeași melodie.

Inima ta cunoaște deja frecvența armoniei.

Vorbește în limbajul căldurii, compasiunii și incluziunii.

 

Mintea ta, prin contrast, a învățat să analizeze, să protejeze, să anticipeze.

Niciuna nu este greșită.

Dar când mintea încearcă să conducă fără inimă, devine neliniștită.

Când inimii i se permite să conducă, mintea se poate în sfârșit relaxa și obține claritate.

 

Bunătatea iubitoare este podul care activează câmpul din corpul tău.

Este măsurabil în ritmurile tale, în respirația ta, în sistemul tău nervos.

Inima ta începe să pulseze în valuri line și coerente pe măsură ce creierul tău începe să se sincronizeze.

Te simți în siguranță și perspectiva ta se schimbă.

În acest moment, realitatea se schimbă pentru tine!

Aceasta este calea adevăratei vieți, fără discordie.

Aceasta Este Calea Sufletului.

Invită și un sentiment de recunoștință să-și găsească locul ca un cântec pe care îl cânți până te înalți în lumină! " .....

 

EN EEKE MAI EA!
Te iubesc atât de mult !

LAKA